Uudised

KLINGERSil C-4400: 40 aastat asbestivaba!

KLINGER tähistab oma lipulaeva C-4400 tihendimaterjali 40. aastapäeva. KLINGERSil tegi 1982. aastal tihendite turul revolutsiooni – asbesti asemel võeti kasutusele aramiidkiud.

19.04.2022

Tehase ohutuse ja heitkoguste vähendamise oluline osa: KLINGERSil-i tooteperekond on seisnud töökindluse ja pideva arengu eest juba 40 aastat. Austusavaldus selle aastapäevale!

Tänapäeval on seda raske ette kujutada, kuid 40 aastat tagasi oli see tavaline – asbesti peeti paljudes tööstuslikes rakendustes imematerjaliks. Asbest oli tulekindel, happekindel ja muljetavaldavalt tugev. Nende omadustega jäi tihendi hind soodsaks – kuni mineraali kahjulike kõrvalmõjude avastamiseni. Skandinaavlased olid esimesed, kes 1970. aastate lõpus KLINGER-ilt asbestivabade materjalide kohta küsisid.

KlingerSil C-4400 lehtmaterjali on toodetud Gumpodskirchenis alates 1982. aastast.

Asbesti asemel aramiidkiud

Asbesti asendamine oli tollasele KLINGER Grupi kesksele uurimis- ja arendusosakonnale (edaspidi: ISTAG) suur väljakutse. Nad asusid välja töötama uusi retsepte, rullides need välja 500 millimeetri laiusel katseseadmel. Aramiidkiudu – sünteetilist plastikut, mis on suhteliselt kahjutu – prooviti kui asbesti alternatiivi. Katse oli koheselt edukas ning 1980. aastate alguses suutis ISTAG saata välja esimesed tihendusmaterjali segamise retseptid. Peagi suutis KLINGERi tehas Gumpoldskirchenis toota aramiidmaterjali suures mahus. See lõpetas KLINGERSil C-4400 algfaasi.

Kõiki KLINGERSil tihendeid testitakse, et säiliks kõrgeim kvaliteet. Sama tehakse tänapäeval ja tehti ka 1989. aastal.

Nagu igasuguste legendide ja lugude puhul ikka, tuli ka KLINGERSil-i tootmisel ületada takistusi. Esimestel välikatsetustel käitus varajane KLINGERSil teisiti kui tol ajal turul olnud materjalid. Tollal kasutati tihendeid peamiselt elektrijaamade kõrgsurvepiirkonnas, et vältida kuuma auru leket. Selgus, et uus materjal ei talu kõiki äärmusi – aga materjal pidi taluma vähemalt 40 baarist rõhku ja 250 °C (482 °F) temperatuuri. Selle saavutamiseks alustas ISTAG täiendavaid katseid teiste kiusegude, sideainete ja täiteainetega. Nad mõtlesid suurelt ja mõtlesid kaugele ette: tulevikus pidid kõik KLINGERi tihendite sarja tooted olema asbestivabad!

Peale põhjalikku kvaliteetikontrolli trükitakse KLINGERSil-i logod ja materjal lõigatakse õigesse mõõtu.

Materjali tiheduse pant

Rangemad heitmenõuded tähendasid, et ISTAGi visiooniline areng sai peagi alustada oma ülemaailmset võidukäiku. Tööstusettevõtete tihendusnõuded on viimase 20 aastaga tõsunud sedavõrd, et tihendusmaterjalid on pandud erakordselt kõvasti proovile. Täpsustatud testimisprotseduurid, mis näevad nüüd ette heeliumi kasutamist lämmastiku asemel, on ohutustaset oluliselt tõstnud. Varasemate aastakümnete tihendusmaterjalid ei vastaks enam tänapäeva nõutele. Veelgi olulisem on see, et KLINGERSil on alates selle leiutamisest edasi arenenud ja on seega andnud oma panuse tehaste ohutusse ja heitkoguste vähendamisse paljudes kasutusvaldkondades – seda juba 40 aastat. Tänu uurimisosakonna tulevikku vaatavale ja teedrajavale tööle on nüüd turul saadaval hulk tooteid, mida testitakse ning toodetakse ülemaailmselt vastavalt KLINGER Grupi standardile.

KLINGERSil-i tootegrupiga saate tutvuda siin

KAS TEADSID, ET …

  • … KLINGERSil C-4400 sisaldab aramiidfiibri ja NBR kummi segu?
  • … “aramiid” on lühend sõnast “aromaatne polüamiid”? Neid polüamiide iseloomustab erakordne keemiline vastupidavus ja äärmine kuumakindlus, need on nii tõmbekindlad, sitked ning vastupidavad, et neid kasutatakse kuulivestide põhikomponentidena.
  • … KLINGERSil C-4400 saab kasutada õlide, vee, auru, gaaside, soolalahuste, kütuste, alkoholide, nõrkade orgaaniliste ja anorgaaniliste hapete, süsivesinike, määrdeainete ja kulmutusagensitega?
  • … KLINGERSil on universaalne kõrgsurvematerjal?
  • … KLINGERSil-il on väga hea vastupidavus külmutusagensitele?

Plakat, aastast 1986, mis reklaamis asbesti vaba KLINGERSil materjali.